People's Choice Award Winners                            

October 2020 Online Competition - Monochrome

Monochrome Gallery

1st Place - Tie

Karen Sirnick - Charcoal Leopard

Anita Fanic - Laurel Hill Cemetery

Please click on the image to see both images in full.

2nd Place

Young McQueen - Merritt Island

3rd Place

Ted Floore - Window Boxes

September 2020 Online Competition - Opposites

Opposites Gallery

1st Place

Karen Sirnick - Illusion

2nd Place

Ted Floore - Glass Beachball in the Dune

3rd Place

Irene Ward - Big Truck Little Truck

August 2020 Online Competition - Close-Up

Close-Up Gallery

1st Place

Marek Pawlowicz - Honeymooners

2nd Place

Richard Bryce - Hawk On Black

3rd Place

Irene Ward - Don’t Touch

JULY 2020 Online Competition - Food

Food Gallery

1st Place

Time Davis - Peperoncini

2nd Place

Karen Sirnick - 1st Course

3rd Place

Paula Griffin - Raw Ingredients

November 2019 Competition - Weathered Wood

1st Place

Anita Fanic - Locked in Time

2nd Place

Karen Sirnick - Worse for Wear

3rd Place

Charise Tanner - The “America” c.1874 Salvaged Rudder

October 2019 Competition - Tombstones

1st Place

Paula Griffin - The Visitation

2nd Place

Robert Clark - Child's Grave

3rd Place

Richard Bryce - The Honored Fallen

September 2019 Competition - Pictures in Pictures

1st Place

Betsy Raiford - The Visitation

2nd Place

Karen Sirnick - Ink to Asphalt

 

3rd Place

Irene Ward - Cummer Gallery Outing

August 2019 Competition - Hands

1st Place

Lloyd Granat - 4 Generations

2nd Place

Silvia Ageda - Henna Tattoo

3rd Place

Anita Fanic - The Hands Tell the Story

July 2019 Competition - Environmental Trash (cell phone)

1st Place

Charise Tanner - Leave It & Lose It

2nd Place

Gail Means - No Dumping Allowed

 

June 2019 Competition - Spanish Moss

Savannah Blues - Karen Sirnick

1st Place

Karen Sirnick - Savannah Blues

Savannah Blues

2nd Place

Hawk - LLOYD GRANAT

3rd Place

Lloyd Granat - Moss Framed Hawk

May 2019 Competition - Disappearing Technology

peoples choice may

1st Place

Robert Clark - Packing House & Oil Burner

Wood-Stove - Eric Hartmann

2nd Place

Rick Hartmann - Wood Stove

 

peoples choice may

3rd Place

Jeff Garbow - Oldies But Goodies

 

peoples choice may

3rd Place

Paula Griffin - Past Prime

April 2019 Competition - Peeling Paint (Cellphone)

A Peeling Revelation 1st place - JCC Incog

1st Place

Anita Fanic - Peeling Revelation

April People's Choice

2nd Place

Bill McSherry

April People's Choice

3rd Place

Silva Agreda

 

March 2019 Competition - Wheels

1st Place

Karen Sirnick - Outspoken

2nd Place

Anita Fanic - Wheel and Shadow

3rd Place

Paula Griffin - Dream Wheeler

 

February 2019 Competition - Shoes/Footwear

2019

1st Place

Charise Tanner - You don't have my size

 

2nd Place

Anita Fanic - All Laced Up

 

3rd Place

Richard Bryce - Loud and Proud

 

January 2019 Competition - Abstract  (Cell Phone)

1st Place

Anita Fanic - Rainy Day View

2nd Place

Jon Montigny - Redway

 

3rd Place

Gail Means - Santa Lights

6 thoughts on “People’s Choice Competitions Gallery”

Leave a Comment

Scroll to Top