Digital Contest Gallery 2021

Presented here are the entries for JCC's digital contest for 2021.

Clicking on the image will open a link to the album for the noted theme. After clicking on an image in an album to enlarge it, click on the three dots in the top right corner for more details.

Click on Judge's Comments to see those.

Click on Slideshow to see the Results Presentation.

You may comment on the post at the bottom.  Enjoy.

2021 T1    Judge:     Sean Traynor        Judge's Comments           Video           Slideshow

General

 

  • First Place – Mystic Mercury, Celia Carson
  • Second Place – Crosstown Shadows, Bill McSherry
  • Third Place – Mr. Blue, Marek Pawlowicz
  • Fourth Place –NYC Skyline, Tim Davis
  • Honors
    Parallel in Every Direction, Charise Tanner
    Gypsy Dreamer, Paula Griffin
    Chicken it's What's for Dinner, Shaun Argus
    Dilapidated Cow and Barn, Paula Griffin

People Related - Music/Dance

  • First Place – Flying Eagle Feather, Charise Tanner
  • Second Place – Harmony and Tranquility, Bill McSherry
  • Third Place – Bridge Music, Karen Sirnick
  • Fourth Place –Flamboyant Finale, Paula Griffin
  • Honors
    Drummer, Tim Davis
     

Nature Related - Blue Hour/Golden Hour

  • First Place –From Gold to Blue, Bronwyn Horvath
  • Second Place – Intracoastal, Marek Pawlowicz
  • Third Place – Bridge of Lions, Karen Sirnick
  • Fourth Place –Moon Beach, Celia Carson
  • Honors
    Magical Twilight, Anita Fanic
    Sunrise Silhouette, Karen Sirnick
    Natures Finest Hour, Paula Griffin

2021 T2    Judge:     Olis Garber        Judge's Comments           Video           Slideshow

General

 

  • First Place – Storm Breaker, Celia Carson
  • Second Place – Ice Tunnel, Bronwyn Horvath
  • Third Place – Summer of 42, Young McQueen
  • Fourth Place –Friends, Marek Pawlowicz
  • Honors
    Back to Space, Patricia Botero
    Patos Lt House w/Mt Baker 2, Charise Tanner
    We Have Lift Off, Don Dymer
    Skye Sailboat, Young McQueen

People Related - Sports/Action

  • First Place – Out, Tim Davis
  • Second Place – Fast Ball, Karen Sirnick
  • Third Place – Final Cut, Paula Griffin
  • Fourth Place –Insubstantial Defense, Tim Davis
  • Honors
    Kite Surfing, Anita Fanic
    Freestyle Ski Jumping, Bronwyn Horvath
  • Here We Go, Patricia Botero

Nature Related - Bugs, Birds, Butterflies

  • First Place –Grasshopper Perch, Celia Carson
  • Second Place – Spoonbills Nest Building, Peter Fitzpatrick
  • Third Place – Wattled Crane at Rest, Richard Bryce
  • Fourth Place –Golden Eye Fly, Lloyd Granat
  • Honors
    Monarch Eco System, Paula Griffin
    Anhinga at a Popular Spot, Tim Davis
    A Snowy Called Einstein, Young McQueen
    Pure Joy, Andrea Wilsie

2021 T3    Judge:     Craig Monroe       Judge's Comments           Video           Slideshow

General

 

  • First Place – Spot the Moon, Celia Carson
  • Second Place – Dawn's Glow at the Harbor, Tim Davis
  • Third Place – Falling into Decay, Anita Fanic
  • Fourth Place –Little Angel, Karen Sirnick
  • Honors
    Dream Sailing, Young McQueen
    Evening on the River, Craig Shier
    Resting, Marek Pawlowicz
     

People Related - Abstract/Surreal

  • First Place – In the Mist, Peter Fitzpatrick
  • Second Place – The Awesome Atlantic, Irene Ward
  • Third Place – Vigilant, Doug Griffin
  • Fourth Place –Fractured Self Portrait, Charise Tanner
  • Honors
    Into the Wood, Young McQueen
    Striking a Chord, Karen Sirnick

Nature Related - Long Exposure

  • First Place –Midnight at the Lake House, Celia Carson
  • Second Place – Alien Arrival, Celia Carson
  • Third Place – Waterfall Cloud Canyon, Peter Fitzpatick
  • Fourth Place –Crystal Falls, Tim Davis
  • Honors
    Balanced Rock Arches NP, Keith Garrett
    Dance of the Egret, Anita Fanic
  • Taking Off, Lloyd Granat

Leave a Comment

Scroll to Top