Digital Contest Gallery 2020

Presented here are the entries for JCC's digital contest for 2020.

Clicking on the image will open a link to the album for the noted theme. After clicking on an image in an album to enlarge it, click on the three dots in the top right corner for more details.

Click on Judge's Comments to see those.

Click on Slideshow to see the Results Presentation.

You may comment on the post at the bottom.  Enjoy.

2020 T1    Judge:     Mary Atwood         Judge's Comments           Video           Slideshow

General

  • First Place – Standing Tall, Bill McSherry
  • Second Place – Reflections of Venice, Anita Fanic
  • Third Place – Carolina Wren, Lloyd Granat
  • Fourth Place –Spiez Kirche, Tim Davis
  • Honors
    Lavender of Provence, Celia Carson
    Matte Kadasai, Tim Davis
    Resting Tiger, Jeffrey Hobson
    Krystin 2, Julius Dean

People Related - Candid

  • First Place – Maasai Tribesman, Keith Garrett
  • Second Place – Anticipation, Lloyd Granat
  • Third Place – Happy Beach Skipper, Rebecca Janssen
  • Fourth Place – Beautiful Stranger, Irene Ward
  • Honors
    Brody at the Beach, Brian Leonard
    Practice, James Gutru
    Yellowstone Candid, Ted Floore

Nature Related - Macro/Close-Up

  • First Place – A Blue Beauty, Anita Fanic
  • Second PlaceIce Formation, Craig Shier
  • Third Place –Face the Sun, James Gutru
  • Fourth Place –Just Smell the Roses, Marek Pawlowicz
  • Honors
    Break Time, Marek Pawlowicz
    Once Bitten, Jeffrey Hobson
    The Beauty in Aging, Anita Fanic

2020 T2    Judge:     Will Dickey         Judge's Comments           Video           Slideshow

General

  • First Place – Pretty in Pink, Anita Fanic
  • Second Place – Roadside Sunrise, Anita Fanic
  • Third Place – Summer on the City, Young McQueen
  • Fourth Place –Quiet Contemplation, Karen Sirnick
  • Honors
    Cardinal Female, Jon Montigny
    Chirping Sparrow Baby, Christine Cramer
    Lubbers Moving Up, Charise Tanner
    Northbound, Ricky Carter
    Verticals, Bronwyn Horvath

People Related - Silhouettes

  • First Place – Tired, Don Dymer
  • Second Place – The Bubble Maker, Anita Fanic
  • Third Place – Dawn Frolic, Karen Sirnick
  • Fourth Place – Zorro, Celia Carson
  • Honors
    Dawn Patrol with Ali, Paula Griffin
    Reflected Figures, Bronwyn Horvath
    Should I Fish this Early, John Neel

Nature Related - Water

  • First Place – Reflections of the Okefenokee, Anita Fanic
  • Second PlaceWave of EmOcean, Lloyd Granat
  • Third Place –St. John's Sunset, Tim Davis
  • Fourth Place –Down on the Oklawaha, Paul Griffin
  • Honors
    At the Golden Hour. Richard Bryce
    Frigid Water, Bronwyn Horvath
    I Can Fly, Marek Pawlowicz
    Marineland, Ricky Carter

Leave a Comment

Scroll to Top